HIP-HOP v čechách od roku 1929

px

Když řeknete raperovi, že 'seká rýmy jak Baťa cvičky' budete blíž pravdě, než se na první pohled může zdát. V roce 1929 začal totiž Josef Mikulčák a jeho obuvnická firma vyrábět ve Zlíně cvičky pod názvem 'HIP-HOP', které v letech 1932-35 vyráběl i pro firmu Baťa.

Josef Mikulčák – Hip-Hop

Josef Mikulčák se před první světovou válkou vyučil obuvníkem ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Když přišel do Zlína, nastoupil v době první světové války do továrny na obuv Františka Štěpánka. První pokusy se samostatnou výrobou obuvi se datují k roku 1922. Napřed s nějakým Svobodou a potom v Malenovicích s Vladimírem Landsfeldem, a ve Zlíně s Františkem Kohoutkem. Žádný z těchto pokusů nebyl ale bohužel úspěšný.

Až od roku 1924 se Josef Mikulčák osamostatnil a začalo se mu dařit. V dílně Na Trávníku a později do roku 1929 v Bartošově ulici naproti radnici, kde vyráběl cvičky. To již ale od roku 1927 exportoval na Island, kde našel stálého obchodního zástupce a dlouhodobý odbyt. Pokračoval Norskem, Dánskem a dokonce i Indií. Když si v roce 1929 postavil patrový dům s dílnou v suterénu na parcele č. 624/7 ve Zlíně na Dílech, přenesl výrobu cviček a baby botiček právě tam. Dům s č.p. 1578 stál tehdy jako první na rozparcelovaném (tehdejším) východním okraji města Zlín v místě, kde v osmdesátých letech postavili prodejnu Jednoty (na tř. T. Bati). Zde začal Josef Mikulčák vyrábět pod ochrannou značkou Hip-Hop.

Továrna tělocvičné obuvi Hip-Hop

Až o několik let později se rozšířila další výstavba města a v roce 1934 přibyla také nová hlavní městská třída. Závod začal dobře prosperovat a rostl odbyt i výroba. V letech 1932-1935 vyráběl cvičky i pro firmu Baťa, v jejíchž prodejnách nacházely odbyt. Výrobní prostory a sklady ale nestačily a dům vystrčený do městské třídy navíc začal překážet jejímu provozu. A tak v roce 1934 požádal majitel firmy o postavení nového domu a dílny na rohu ulice Kvítkové a Díly II. Budovy dokončili pod č.p. 2898 v říjnu roku 1934 a obdrželi živnostenské oprávnění k provozu na 'velkovýrobu tělocvičných střevíců'. Výrobky pod osvědčenou značkou Hip-Hop se nadále prodávaly v síti prodejen u nás a exportovaly se do zahraničí. V těch dobách podnik zaměstnával 25-30 zaměstnanců a vyráběl 150 až 200 tisíc párů cviček ročně. Firemní hlavičky dopisů z let 1938 a 1947 nesou název: Továrna tělocvičné obuvi Hip-Hop, Josef Mikulčák, Zlín - zákonem chráněno v ČSR a v Islandu.

Továrna tělocvičné obuvi Hip-Hop, Josef Mikulčák, Zlín – zákonem chráněno v ČSR a v Islandu.

Ještě v červnu 1947 podala firma žádost o nadstavbu a přístavbu dílny, aby mohla zajistit plnění úkolů dvouletého plánu (i soukromé firmy byly tehdy tísněny komunistickými plány). Stavbu dokončila stavitelská firma Antonína Peléška v lednu 1949 a v září pak obdržel majitel povolení k provozu. Po roce 1946 se podařilo obnovit obchodní zastoupení na Islandu, přerušené válkou, a syn majitele firmy se tam na trvalo usadil Až do roku 1950 zajišťoval pak odbyt nejen výrobkům vlastní firmy, ale i některých dalších zlínských továren a také hostivařské firmy Františka Štěpánka, který ve Zlíně začínal. Obchodní zastoupení se později rozšířilo i na jiné obory čsl. průmyslu. V roce 1950 přešla Mikulčákova továrna pod výrobní družstvo Svedrup (bývalého klonu firmy Baťa), kde syn zakladatele působil až do pádu komunistické totality.

zdroj: www.zlin.estranky.cz

Komentáře

vinikající!!!!!!!!!!!!!!!!!

vinikající!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! fogosh

Bod a potlesk za jeden z nej

Bod a potlesk za jeden z nej nej nej článků o hiphipu!!!

nepredbehl dobu. vybral

nepredbehl dobu. vybral nejblbejsi misto v cele Bote a udelal z toho pozu

TRUESCHOOL ROCKS

Sám si póza čuráku! Trueschool byl top píčo!

vybral blbe misto, to

vybral blbe misto, to souhlasim, ale o zadne poze nevim, ani sem neslysel. Myslim ze na nejakou pozu neni on zvedavy.znam hodne lidi co ho dobre znaji a je to klasicky ortodox, absolutne bez pozy. Bylo to o predbehnuti doby, byl napred.az teprve ted je spravnejsi doba.je to jedno.spatna diskuze.ten shop uz tam neni ..

shop tam neni a to je

shop tam neni a to je DOBRE!!! a peca v Bote taky neni a to je JESTE LEPE!!!

cvičky super! true-school

cvičky super! true-school shit shop byla jedna z nejhorších ran vedle. byl to maximálně dětsky vedený shop! sorry peco...

trueschool

spíš byl v nesprávný čas na nesprávném místě, než dětsky vedený. peca předběhl dobu a byl příliš napřed.

shoda okolností

zajímavou shodou okolností je, že přímo v protějším domě ve stejné ulici vznikl i první Zlínský hiphopový shop TRUE-SCHOOL HIP HOP SHOP, který dodnes existuje, avšak jen v internetové podobě (www.trueschool.cz)

… kazda propagace dobra

… kazda propagace dobra

Mohly by vyrobit reedici pro

Mohly by vyrobit reedici pro hip hopovou mládež pacholci jedni...dovi estli ještě stále platí jejich reg.ochr známka a kopyrajt?

robot

..se nedivím, třeba slúvko robot vod Karla Čapka, jak pěkně se uchytilo...
...podle Oriona pojmenovali souhvězdí i čokoláďu..

ouuu

tak to je hardcorek;)))

ty vole

tak to je krut ))

wau, ty cvičky musim mit...

wau, ty cvičky musim mit...

cvičky

by mě teda zajímalo jak takový cvičky vypadaly?:)

Přepište dějiny!!!!

Češi zase v něčem první :)))))

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

Akce

GRAFFITI ROCK JAM #13

2.5.2020 (11:00)
legální stěna PBS, Třebíč

13. Graffiti Rock Jam na legální stěně PBS v Třebíči.
Zajištěn pitný režim i občerstvení, stejně jako mobilní Pantograff art store stánek s prodejem barev, latexů atd.
Afterparty klub B, Rap, DJs…

začátek: 11.00
vstup: zdarma
info: www.facebook.com/events/469390010444166