KMENY: Současné městské subkultury

px

První prosincový den bude v MeetFactory pokřtěna publikace o vizuálním stylu českých subkultur. Kniha s názvem KMENY vzniká pod vedením Vladimira 518 a ve fotkách a textech představí aktuální podobu pražských komunit od hip hopu a hardcore, přes gotiky a neohippies, až po motorkáře, fanoušky tuningu či milovníky japonské popkultury. Jejich vizuální a životní styl mapuje více než tři sta barevných snímků fotografa Tomáše Součka.

"Cílem KMENŮ je zachytit momentální stav různorodých městských subkultur, které cirkulují kolem sdílených středobodů, jako jsou hudba, móda, hry, umění či závislosti. V krátkém úseku léta roku 2011 jsme nastavili zrcadlo všem těmto aktivitám, abychom tím navždy zachovali zprávu o tom, jak žije naše hlavní město a lidé v něm. KMENY umožní čtenáři nahlédnout mezi skupiny lidí, do nichž se běžně nemá šanci podívat, a třeba si ani zatím neuvědomil, že taková společenství vůbec existují", říká rapper a výtvarník Vladimir 518.

"Do knihy jsme se snažili dostat co možná nejširší spektrum nejrůznějších soudobých alternativních životních stylů. Objeví se v ní třeba sběratelé či fotbaloví hooligans, a došlo i na skupiny z virtuálního prostoru", doplňuje spolutvůrce knihy publicista Karel Veselý.

Na knize KMENY se podílelo pětadvacet domácích autorů, kteří dají nahlédnout do historie i současnosti jednotlivých městských subkultur. Kay Buriánek z kapely Sunshine se například rozepsal o emo kultuře, rapper James Cole o hráčích počítačových her a publicistka Jana "Apačka" Kačurová zmapovala partičky kolem tetovacích salónů. Jejich úvodní text doplňují rozhovory s kmenovými "domorodci". Autorem předmluvy o historii subkultur u nás je guru domácí alternativní kultury Josef Rauvolf. Příslušníky jednotlivých kmenů zachytil v jejich autentickém prostředí fotograf Tomáš Souček, který říká: "Vždycky mě přitahovali lidé, kteří dělají věci jinak a žijí si po svém, a teď jsem s nimi mohl strávit několik velmi intenzivních chvil".

Profily autorů

Vladimir 518 (*1978)

Rapper, výtvarník, multimediální umělec. Hlavní představitel labelu a vydavatelství Bigg Boss. Člen skupiny PSH, se kterou vydal tři dlouhohrající desky. Jeho sólová deska Gorila vs. Architekt sklidila velmi kladné hodnocení u kritiků i fanoušků a obdržela několik cen, včetně Anděla. Je autorem série multimediálních scénografií pro divadelní skupinu TOW, která se dlouhodobě věnuje novým médiím. Společně s Ondřejem Anděrou z WWW a Davidem Vrbíkem buduje projekt SPAM, audiovizuální skupinu, která vystupovala například ve Federálním shromáždění, na Nové Scéně, v Rudolfinu či na Dnech české architektury ve Vídni. Ilustroval, vydal a spolupracoval na několika knihách.

Tomáš Souček (*1975)

Fotograf. V roce 2006 absolvoval obor fotografie na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění. Během studia byl na roční stáži na Royal Academy of Art, Den Haag Holandsko. Věnuje se fotografii architektury, designu a uměleckých děl. Spolupracuje s předními českými architekty a umělci, s galeriemi a kulturními institucemi. Se svou volnou tvorbou se účastní výstav v Čechách i v zahraničí. Publikoval např. v knihách Domy z meziprostoru, Naturalia - sbírky bez hranic, Forma následuje risk, František Bílek a kniha.

Karel Veselý (*1976)

Nezávislý publicista, spolupracovník Aktuálně.cz, časopisů HisVoice, Nový prostor, A2 a hudební redakce Český rozhlas Rádio Wave. Napsal knihu Hudba ohně aneb Radikální černá hudba od jazzu po hip hop a dál (Bigg Boss, 2010). V roce 2001 absolvoval Filosofickou fakultu Masarykovy univerzity (obory anglický jazyk - filosofie).

Bigg Boss

Tuto rodinu tvoří nevšední interpreti a umělci jako Vladimir 518, Hugo Toxxx, James Cole, Orion, DJ Mike Trafik, Marko, Dj Wich, La4, Berezin, Enemy, Double J, Ondřej Anděra aka Sifon, Michal Key Škapa, Advancedesign. Label vydal desky projektům PSH, Supercrooo, Orikoule, Kapitán Láska, WWW a mnoha dalším. Má za sebou i několik knižních projektů, jmenovitě 2666: Praha Odyssey, CAP Book a Karel Veselý: Hudba ohně. Do portfolia Bigg Boss spadá i webový magazín na www.biggboss.cz.


KMENY: Současné městské subkultury

Vydavatelé: Studio Yinachi / Bigg Boss
Foto: Tomáš Souček
Počet stran: cca 450
Křest: 1.12.2011 (Meet Factory)

kdo co

HIP-HOP . Vladimir 518 (rapper a výtvarník)
EMO . Kay Buriánek (zpěvák kapely Sunshine a publicista)
QUEER . Janek Růžička (režisér, dokumentarista a zakladatel televizního magazínu Q)
SKATE . Martina Overstreet (publicistka a šéfredaktorka časopisu Redway)
HIPSTER . Karel Veselý (hudební publicista a autor knihy Hudba ohně)
SKA . Honza Vedral (hudební publicista a muzikant)
SKINHEADS . Martin Trachta (promotér, hudební publicista a zpěvák Lahar)
HOOLIGANS . Pavel Eichler (promotér a novinář)
TATTOO . Jana Kačurová (šéfredaktorka časopisu Full Moon)
MOTORKÁŘI . Petr Drnovský (novinář)
OTAKU . Antonín Tesař (filmový redaktor časopisu A2)
HACKEŘI . Honza Šípek (dokumentarista)
GOTIC . Pavel Zelinka (hudební redaktor ČRo Radio Wave)
HARDCORE . Bob Kuřík (sociální antropolog)
STRAIGHT EDGE . Bonus (rapper a grafik)
BLACKMETAL . Viktor Palák (hudební publicista a šéfredaktor webového magazínu Aardvark)
KULTURISTI . Kamil Fila (filmový publicista Aktuálně.cz)
CIRKUSÁCI . Ondřej Cihlář (teoretik nového cirkusu)
NEOHIPIES . Václav Pecl (etnolog a antropolog)
VIRTUÁLNÍ KOMUNITY . Jan Beseda (kulturní antropolog virtuálního prostoru)
HRÁČI PC HER . James Cole (rapper a překladatel)
a další…

KMENY - preview

 • KMENY_01
  KMENY_01
 • KMENY_02
  KMENY_02
 • KMENY_03
  KMENY_03
 • KMENY_04
  KMENY_04
 • KMENY_05
  KMENY_05
 • KMENY_06
  KMENY_06
 • KMENY_07
  KMENY_07
 • KMENY_08
  KMENY_08
 • KMENY_09
  KMENY_09
 • KMENY_10
  KMENY_10

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování