MSKUAD: Španělské graffiti, rap, break, beatbox a turntablism!

Crew MSKUAD asi zatím neznáte, jsou to Španělé a zabývají se snad všemi elementy hip hopu! Víc v rozhovoru, který jsem udělala s DJem SHACEm...

Dari: Co přesně je MSKUAD?


Shace: Mskuad je především rodina, víceméně asi od dob, kdy nám bylo třináct. Bydlíme všichni v jedný čtvrti, která se jmenuje Pinto a všichni máme mezi sebou moc dobré vztahy. MSKUAD je 100% hip hopový, zabýváme se graffitama, rapem, djingem, breakem a beatboxem. Djem naší crew jsem já, Shace. S hraním jsem začal před čtyřmi lety a kromě MSKUAD jsem v jednom turntablovém teamu.


Dari: Vím, že MSKUAD tvoří Shet, Shace, Pah, Guly a Mike. Zapomněla jsem snad na někoho?


Shace: Ano, MSKUAD je Shet, Shace, Pah, Guly a Mike, ale je to jen jeho část. Tihle lidi tvoří hudební stránku, ale s MSKUAD jsou dále spojení i další lidé: Zhoe, Fape, Jake, Mons a Aron.


Dari: Zaměřme se tedy na produkci, v loňském roce jste vydali demo Gratis-Free, asi to ale po tolika letech není jediný váš počin, že? S kým jste na vašich albech spolupracovali?


Shace: Vydali jsme šest dem, pokud tedy do toho počítáme i Gratis-Free. Pak taky  Pah a Mike vydali v roce 1992 svá dema. Samozřejmě jsme na našich demech dost spolupracovali, třeba s DPR crew: s kluky, ktreří si říkají Dosis, Star a Jel Rock, dále s LV crew: s Come a Shurem, anebo také s Frs z Cantinela Fina crew, která je z Granady. Proběhla tam taky spolupráce s Pařížany a pár lidmi z Amsterdamu.


Dari: Řekni nám něco o hip hopu ve Španělsku...


Shace: Hip hop se ve Španělsku za poslední dobu hodně rozvinul. Vzpomínám si, že před deseti lety tady nebyla vůbec žádná úroveň, scéna byla mladá a většina z lidí, kteří se nějak aktivně angažovali, byli toyové. Taky tehdy chtěl každej být b-boy. Teď už je to ale jiný, úroveň o hodně stoupla a všechny elementy hip hopu se rozvrstvily po celé zemi. Už to není jenom Madrid a Barcelona, jak by se mohlo zdát.


Dari: Jste writeři a s malováním jste začínali asi kolem roku 1992, pokud se nemýlím. Jak to tehdy všechno bylo?


Shace: Máš pravdu, začínali jsme v devadesátých letech. Celkově to začalo posloucháním hip hopu a malováním. Postupem času jsme se ale zaměřili i na další elementy.


Dari: Jak aktivně malujete teď?


Shace: Už ne tak často a aktivně jako před rokem.


Dari: Dáváte si spíš legály nebo ilegály? Co vy a vlaky?


Shace: V poslední době malujeme spíš víc legály, ale děláme tagy a chromy na vlaky. Nejvíc se ilegálem zabývá Fape, spousta lidí ho proto nemá moc v oblibě.


Dari: Slyšela jsem, že ve Španělsku není zrovna nejlehčí namalovat metro. Už kvůli securiťákům a celkovému zabezpečení...


Shace: Jo, v Madridu je hodně těžký namalovat metro, ale writeři je nepřestávají malovat. Stopnou si vlak uprostřed trasy a zmalují ho, je to skvělý. Pro writery samozřejmě...


Dari: Které writery ze Španělska, ale i zahraničí, nejvíce respektujete?


Shace: Tak to je hodně složitá otázka. Respektujeme hodně writerů, kteří mají styl, vytrvalost, apod. Nemůžeme ale říct jména. Když bychom měli mluvit pouze o stylu, pak určitě lidi jako Bates, Dream, Luis (Madrid), Kaos, ti mají divokej styl!


Dari: Ale zpátky na chvíli k hudbě... Které interprety posloucháte nejvíce?


Shace: To je hodně různý, posloucháme hodně interpretů a taky různé hudební styly. Ale rádi si poslechneme třeba Planet Asia, Reks, Little Brother,... Co ale vážně nemám rád, je Jay Z, Ja Rule, Jeremi Dupri a podobný shity.


Dari: Jak to vlastně je s hip hopem v jiných španělsky mluvících zemích?


Shace: Neposloucháme tolik hip hopu z jiných španělsky mluvících zemí, dalo by se říct, že skoro vůbec žádný. A to hlavně proto, že se nám nelíbí jejich rytmy a flow, ačkoli vždycky jsou nějaké výjimky třeba Booklyn Hard Rocks, Tha Mexakinz, Message Of Funk, anebo El Fudge, i když rýmuje anglicky.


Dari: Jeden vál na Gratis-Free je Buenos Aires, můžeš mi to trochu objasnit?


Shace: Buenos Aires je shodou náhod jméno jednoho parku, já a Shuer bydlíme v sousedství. Strávili jsme na tomhle místě hodně svýho času.


Dari: Děkuju za rozhovor, máš nějaké vzkazy?


Shace: Nikdy nedovolte, aby prachy zabily hip hop! Peace a respekt webu PhatBeatz
Komentáře

Typical Spanish boys!!!

Typical Spanish boys!!! party, party!

moc dobrý tracky

moc dobrý tracky španělština pekně šlapee

Pohodičkaaaa

Crů vo velky pohodičce,u nás by se měly taky tvořit podobný crew...peace

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování