Nizozemsko prodává marihuanu jako lék

px

Nizozemsko je první země, kde lze koupit marihuanu jako lék. Doktoři ji smí předepsat lidem s rakovinou, chronickou bolestí či HIV pozitivním, kteří trpí nechutenstvím. Pětigramová dávka přijde na 44 eur. Česko o podobném kroku neuvažuje a čeká na stanovisko OSN.

"Je to historický krok. Je jedinečné, že jsme ji učinili dostupnou na předpis pouze v lékárnách," prohlásil Willem Scholten, šéf Úřadu pro lékařské používání konopí (BMC).

BMC je zvláštním útvarem nizozemského ministerstva zdravotnictví. Marihuanu už začal dodávat lékárnám, které by ji podle mluvčího resortu mohly prodávat od úterý nebo od středy. Kromě lékáren bude moci marihuanu vydávat pacientům 80 nemocnic a 400 lékařů.

Praha o prodeji marihuany na lékařský předpis podle tiskového odboru českého ministerstva zdravotnictví v žádném případě neuvažuje a čeká na stanovisko příslušných orgánů OSN. Marihuana tedy nadále v Česku patří do skupiny nepovolených drog. Podle pražského zdroje agentury ČTK Nizozemsko v podstatě OSN obchází, přestože k lékařskému předpisu musí pacient v lékárně předložit i lékařský doprovodný protokol, který upřesňuje, k čemu má lék sloužit (rakovina, AIDS, neurologické problémy atd.).

Marihuaně se připisuje blahodárný účinek na některé vedlejší projevy chemoterapie nebo radioterapie, které se používají při léčbě rakoviny, v případech nechutenství u nemocných AIDS nebo strnulosti u postižených roztroušenou sklerózou. "Nejsou žádné vědecké důkazy o tom, že to funguje. Avšak opakované užívání prokazuje, že takovýto účinek existuje," podotkl mluvčí nizozemského ministerstva zdravotnictví. Někteří lékaři však tvrdí, že marihuana zvyšuje riziko vzniku depresí a schizofrenie.

Nizozemské ministerstvo zdravotnictví zjistilo, že až sedm tisíc obyvatel si kvůli svým zdravotním problémům opatřuje marihuanu v takzvaných coffe shopech. BMC má za to, že čistší drogu si na předpis v lékárnách bude kupovat až dvojnásobný počet lidí. BMC zkoumal účinky užívání marihuany na nemocné po dva roky. V lékárnách budou dva druhy této drogy - první za 40 eur za pět gramů a druhý za padesát až pětapadesát eur. Doporučuje se, aby pacienti užívali marihuanu ve formě čaje nebo spreje.

Povolení pěstovat v takřka laboratorních podmínkách rostliny, z nichž se droga získává, dostaly dvě společnosti. Své produkty budou prodávat ministerstvu zdravotnictví, které bude mít na starosti balení a distribuci lékárnám. Nizozemsko, kde stát reguluje prostituci a prodej marihuany v coffeshopech, je známo svým průkopnictvím na poli sociálních reforem. Bylo vůbec první zemí na světě, kde byla legalizována eutanazie.

Konopí má velmi dlouhou historii použití v lékařství. V čínské medicíně bylo známo jako prostředek pro úlevu už před 5000 lety a například britská královna Viktorie přiznala, že tinkturou z něho si pomáhala při menstruačních bolestech. Právě Británie zvažuje obdobný krok jako Nizozemsko.

Komentáře

Chci se taky lecit.

Chci se taky lecit.

to sinxing

ty debile zednarskej, kdybys napsal studium bible a ten marketing nebo co to bylo kazdy aspon na jinej radek

vazeny pane sinxingu

bud si to nikdy nehulil, nebo to hulis moc...

to pasta

nyslim, ze jsi naprosto vystihnul myslenku, jelikoz uzivani marihuany v hospodach a na mejdanech jednoznacne skodi mladezi, narusuje jejich psychycky zivot, poskozuje spolecnost a ma destruktivni ucinky na celou spolecnost. Nechapu holandsko, proc se dala na tak zvrhlou cestu.
V USA se pripravuje nova sada zakonu na odstraneni tohoto destruktivniho spolecenskeho problemu, cimz uzivani marihuany bezpochyby je, že??
V USA se take vedle represe rozbiha velka osvetova akce, kterou podporuji soucasni vladni cinitele v USA a sposua nevladnich a hlavne krestanskych spolecnosti, ktere ukazou lidem ze marihunana je cesta do pekel a ze by meli radeji studovat bibli nebo strattegii manazerstvi vedeni podniku nebo jine aktivity, ktere vedou ke zvkalitneni zivota a odtraneni neefektivnych a parazitnich jevu, cizm marihuana rozhodne je.

leceni ano, ale ne fetactvi

s lekarskym vyuzivanim konopi naprosto souhlasim...doklada to pouze jeji silny ucinek na lidsky organizmus, ktery vetsina leku ma, ale z jeji zneuzivanim zvrhlim pokurovanim v hospodach a barech pro zabavu ne!...heroin byl nejdriv lek, po tom co se zacal zneuzivat, zabiji tisice lidi na svete...s travou je to obracene, nejdriv ji vsichni zneuzili a ted z ni delaj lek...jen sem zvedavej jak bude fungovat u lidi ktery jsou na ni zavisli jiz nekolik let a beznej den si bez ni nedokazou predstavit...asi nastoupi zase herak...doufam ze vise zminene nemoci nikdo z lidi kteri jsou na marihuane zavisli nikdy nedostane...

Pro všechny...

tady nejde o to že někteří nemocní mohou dostat konopí od lékaře. Ale o tom, že ač vstupujeme do evropské unie kde jsou vyspělé státy s drogovou politikou tohoto typu, u nás se stále vládne a přemejšlí jako na balkáně. Hulíš tak zavřít či alespoň pořádně deptat. Za všechno můžou kostnatý socialisti společně s lidoveckejma fráterníkama a tečka. Zbavme se jich v příštích volbách a uvidíme co dál.

hm, hned si seženu

hm, hned si seženu nizozemský občanství a HIV....

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

Akce

GRAFFITI ROCK JAM #13

2.5.2020 (11:00)
legální stěna PBS, Třebíč

13. Graffiti Rock Jam na legální stěně PBS v Třebíči.
Zajištěn pitný režim i občerstvení, stejně jako mobilní Pantograff art store stánek s prodejem barev, latexů atd.
Afterparty klub B, Rap, DJs…

začátek: 11.00
vstup: zdarma
info: www.facebook.com/events/469390010444166