Praha 11 - STREETART 2013

px

Akce Praha 11 Streetart začala vyzdobením symbolických 11 trafostanic na území Prahy 11 - Jižního Města a dále pokračovala vyzdobením 11 podchodů a dalších ploch po celém Jižním Městě.

Impulz ke změně vzhledu trafostanic přišel přímo od vedení Městské části Praha 11, se souhlasem vlastníka objektů, Pražské energetiky. Náměty a zpracování pro jednotlivé trafostanice jsou od jedenácti autorů, které vybíral známý streetartový umělec Pasta Oner.

Tvůrci dostali ke zdobení trafostanic volnou ruku, jediným omezením byla volba tématu, které by nemělo budit pohoršení. Výsledky celé akce se představily během tiskové konference koncem října 2013, kde byla k dispozici i první verze mapy se zakreslením všech trafostanic a doprovodným textem.

Praha 11 Streetart
Praha 11 Streetart

Nyní je venku druhá verze mapy z myši Honzy Horčíka, autora knihy Metrovagonmash, na které je krom všech 11 trafostanic doplněno umístění i všech podchodů a legálních ploch na území městské části Prahy 11. Níže trafostanice a ochutnávka z nové verze mapy.


1. lokace: Dědinova 22

Jan Kaláb aka Point (*1978)

Jan Kaláb aka Point aka Cakes prošel dvěma pražskými vysokými uměleckými školami, zcestoval graffiti festivaly, např. v Berlíně, Moskvě, Manchesteru, Amsterdamu, Gothebourgu či São Paulu. V roce 2008 uspořádal velkorysý mezinárodní festival streetartu a graffiti v Čechách s názvem NAMES (www.namesfest.net). Patří k legendám české scény. Zabývá se nejen klasickým graffiti s talentem pro dynamické, barevně hravé kompozice, ale tvoří i streetartové objekty rozličných formátů, nebojí se experimentovat, a úspěšně tak posouvá hranice oboru. Rozmáchlý graffiti styl zredukoval na plátně na soustředěný minimalistický projev v duchu Pieta Mondriana. Jeho tvorba se v posledních letech přesunula zčásti do galerií, zasahovat do městského prostoru ovšem nepřestal. Mezi nezapomenutelné práce patří Pomník obětem graffiti, který v roce 2007 umístil na jednom z frekventovaných míst Prahy, 3D sošky tzv. Pointíků (barevných dráčků složených z písmen POINT) na římsách desítek budov a bezpočet barevných pieců po celé ČR.
www.onepoint.cz

Jan Kaláb aka Point - Dědinova - před
Jan Kaláb aka Point - Dědinova - po


2. lokace: K Dubu 14, Praha 11

Only BKP

Zástupce maloměstského graffiti. Zálibu v graffiti projevil před patnácti lety. Dlouhou dobu působil s BKP crew, jejichž tvorba se vyznačovala propracovanými velkoplošnými produkcemi převážně na legálních plochách. Definice wildstyle, old skool New York, Berlin style keepers provází jeho tvorbu od začátku. Obliba detailů a komiksů je zřetelná v každém vytvořeném kousku.

Only BKP - K Dubu - před
Only BKP - K Dubu - po


3. lokace: Ledvinova 2, Praha 11

Phoe, Mr. Irk, Wild

Phoe

Jeden z předních Pražských writerů který se kolem graffiti motá již již 20let. Jeho tvorbě dominuje především práce s písmem a prostorem v kompozici s různými motivy. Vytváří doplnuje tim tak prázdné a mrtvé plochy at v čechách či jinde po evropě. Nehledá jeden styl, aleje více ovlivnění jednotlivim prostorem. jeho moto je "spray a zed"

Mr.Irk

Mladý nadaný slovenský graffitiumělec malující od roku 2005 žijící v současnosti v Praze. Po několika letech malování graffiti se přesměroval na kresbu charakteru a mural. Patří mezi mladší generaci writerů a jeho tvorbu charakterizuje experiment, než jednotný styl. Za pro něj nejzásadnější spolupráci, považuje Street Art Communication, mezinárodní street-artový festival v Košicích(SK).

Wild

Nezávislý výtvarník , který povstal z graffiti.Narozený 1985 v Nitre kde se od roku 1999 pokouší tvořit sprejem a dalšímy technikamy . člen už zaniklé skupiny ŇeTvor Nitra, s kterým přispěl do rozvoje slovenské graffiti subcultúry i s učastí na několika výstav. Momentálně žije v praze , kde si podle vlastních slov " jde svoje"

Phoe, Mr. Irk, Wild - Ledvinova - před
Phoe, Mr. Irk, Wild - Ledvinova - po


4. lokace: Valentova 21, Praha 11

OBIC (*1981)

Jeden z nejstarších českých aktivních writers. Kromě graffiti se zabývá užitou grafikou, instalacemi, malbou a linorytem. Je to originální experimentátor s formou, který postupem času svůj vyzrálý monumentální projev posunul až někam do oblasti typografického purismu. Téměř úplně eliminoval expresivní práci s obrysy a barvami ve prospěch promyšlené vrstvené linearity a dokonale čistého tvaru. Jeho práce mají přitažlivost ornamentálního grafického labyrintu.

OBIC - Valentova - před
OBIC - Valentova - po


5. lokace: Donovalská 16b, Praha 11

X-Pes

Základ svěžího projevu tohoto stále aktivního writera tvoří výbušná směs kritického sarkasmu, smyslu pro humor a malby, která má kořeny stejně tak v naivním umění, jako v komiksech nebo kreslených vtipech. Jeho práce, které mají čsto výraznou pointu, sice na jedné straně vzbuzují úsměv, ale nevyhýbají se ani nevybíravým komentářům na účt dnešní společosti. Nezakládá si na vybroušené formě, ale na sdělení, stejně jako dává přednost krysím místům před galeriemi.

X-Pes - Donovalská - před
X-Pes - Donovalská - po


6. lokace: Květnového vítězství 60, Praha 11

Pasta Oner (*1979)

Pasta Oner je popartový umělec střední generace s nepopiratelnými kořeny v graffiti a street artu, který je zároveň jejich průkopníkem a propagátorem v Čechách. Vydavatel a šéfredaktor českého streetculture magazínu Clique, supervizor první knihy mapující vývoj českého graffiti a prvního domácího hraného filmu zabývajícího se fenoménem graffiti. Na jeho volném pokračování se podílel jako spoluautor scénáře. Jeho tvorba je inspirována především americkým pop-artem. Typické jsou pro něj kombinování textu s obrazem, výrazná obrysová kresba, čistá barevnost a uplatňování postav z cartoon komiksů. I ve své současné tvorbě Pasta stále čerpá ze streetartu, avšak se znatelnějším příklonem ke klasické malbě.

Stejně jako mnoho writerů a streetartistů před ním (od Haringa přes Obeye až po Banksyho) měl Pasta vždy ambici vyrovnat se s prostředím galerie, prozkoumat ho a najít k němu vlastní cestu. Výsledkem jsou místy až realisticky pojaté obrazy a objekty, které nepostrádají nic ze své dřívější drzé přímočarosti, ale zároveň se řadí mezi současné etablované umění tak přirozeně, jako by tam patřily odjakživa.

Pasta Oner - Květnového vítězství - před
Pasta Oner - Květnového vítězství - po


7. lokace: Michnova 9, Praha 11

Michal Škapa aka TRON (*1978)

Michal Škapa patří k expresivní vlně českých (pražských) writerů s velkým množstvím realizací. Věnuje se nespočetnému množství grafických činností, například vizuálům festivalů, knihám, obalům hudebních nosičů, webdesignu, tvorbě vlastních fontů nebo designu plakátů a pozvánek kulturních akcí. Kromě počítačové grafiky se věnuje také kresbě a airbrushi. Svou pestrou imaginaci přenáší do graffiti a vizuálních efektů. V roce 2012 spoluzaložil sítotiskové studio Analog!bros. Od roku 2003 vystavuje svoje díla v galeriích u nás a příležitostně v zahraničí. Malování na zeď provází celou autorovu tvorbu. Čím větší plocha, tím líp.
www.834.cz

Michal Škapa aka TRON - Michnova - před
Michal Škapa aka TRON - Michnova - po


8. lokace: Mikulova 16, Praha 11

NICK ZIPPER

Z pouličího prostředí je znám hlavně svými plastikami a grafickými stylizacemi na motivy zipů, především samotného jezdce. Ze streetartu se přes studium grafického designu dostává k práci s prostorem a studiu designu interiéru. Jeho obdiv patří uměleckému hnutí De Stijl a výtvarné škole Bauhaus. Má oblibu ve funkcionalistickém a retro designu. Ve své malbě vychází z vlastních streetartových motivů a stále hledá originalitu a nové způsoby tvorby. V součsné době se zabývá převážně tvorbou interiéru, malbou a grafikou.
www.nickzipper.com

NICK ZIPPER - Mikulova - před
NICK ZIPPER - Mikulova - po


9. lokace: Bachova 2, Praha 11

Hanes & Plebe (*1986 / *1985)

Dvojice autorů zastupující seskupení členů Be Gees je charakteristická kloubením graficky čistých křivek s tou nejklasičtější formou původních graffiti. Estetika čitelných tvarů s důvtipným používáním klasických motivů, které autoři uvádějí do nečekaných kontextů. Hanes a Plebe stojí také za produkcí časopisu Signall, který reflektuje aktuální dění na Pražské graffiti scéně v těch méně častých a “neoblibených” projevech. Jejich poměrně odlišné styly spolu fungují i díky odhodlání pro žert, risk a experiment.

Hanes & Plebe - Bachova - před
Hanes & Plebe - Bachova - po
Hanes & Plebe - Bachova - po
Hanes & Plebe - Bachova - po


10. lokace: Zdiměřičská 29, Praha 11

Tomski & Polanski

Tomski & Polanski aka Luke & Ilona je duo zkušených zběsilých ilustrátorů freelancerů. Od začátku roku 2013 vytvořili tým, který se zabývá jak komerčí tvorbou, tak alternativními projekty, vše bez jakýchkoli formálních omezení. Plní si tak sen prokreslit se životem. K malování po stěnách trafostanice se k nim připojil i Tragic-terror, kolega, mystik a milovník absolutna. Všichni mají na kontě množství úspěšných projektů. Jejich práce byly vystavovány ve Španělsku, Finsku, České republice, na Slovensku, v Rumunsku, ale i Asii – v Hongkongu. Také byly publikovány v několika prestižních publikacích jako například Fresh Illustration, a mají za sebou dokonce i interview pro Computer Arts magazine.

Tomski & Polanski - Zdiměřičská - před
Tomski & Polanski - Zdiměřičská - po


11. lokace: Starochodovská 9, Praha 11

ZebOne & Aone

ZebOne (31) a Aone (34) patří v současné době mezi základní kameny graffiti v Praze. Bohatá historie jejich tvorby, jejíž zásadní a nedílnou součástí je i ilegální produkce, jíž se v dnešní době věnují už jen sporadicky, sahá do druhé poloviny devadesátých let. V současnosti tedy zbývají legální zdi a plochy ve veřejném prostoru poskytované úřady či soukromými subjekty ke společné tvorbě a vzájemné interakci s městským prostředím, kde se se svým nadstandardním přístupem snaží vytvářet neokoukaná velkoformátová díla. Neustálou angažovaností ve sféře graffiti posunují opět a zase hranici dál směrem k jeho dalšímu vývoji i za cenu nutných přešlapů souvisejících s hledáním té správné cesty. Nechtějí stát na místě.
Tento příspěvek je poklonou pro jazzového pianistu Ahmada Jamala. První stěna reprezentuje klasické pojetí graffiti, opačná pak uvolněnější formu.

ZebOne & Aone - Starochodovská - před
ZebOne & Aone - Starochodovská - po


Praha 11 Streetart - mapa 2014

  • P11_Streetart_mapa2014_01
    P11_Streetart_mapa2014_01
  • P11_Streetart_mapa2014_02
    P11_Streetart_mapa2014_02
  • P11_Streetart_mapa2014_03
    P11_Streetart_mapa2014_03
  • P11_Streetart_mapa2014_04
    P11_Streetart_mapa2014_04
  • P11_Streetart_mapa2014_05
    P11_Streetart_mapa2014_05
  • P11_Streetart_mapa2014_06
    P11_Streetart_mapa2014_06
  • P11_Streetart_mapa2014_07
    P11_Streetart_mapa2014_07

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování