Technet.cz - Robot Hektor sprejuje vektorovou grafiku

Dva Švýcaři, Jürg Lehni a Uli Franke, objíždějí od roku 2002 výstavy a happeningy se svým výtvorem, který dokáže přenést vektorovou grafiku z počítače na stěnu, plátno nebo papír. Projekt Hektor začal nenápadně, když Lehni uvažoval o vytvoření obřího souřadnicového zapisovače pro kreslení na podlaze nebo o kreslení na velký formát prostřednictvím dálkově ovládaného autíčka. Jeho přítel Franke jej pozval do Sardinie, kde momentálně pobýval v rámci studijního pobytu, a společně se rozhodli vytvořit stroj, který dokáže sprejem kreslit na stěně.

Autor: Petr Nachtmann - Datum vydání článku: 4.2.2004 - technet.cz

Původní řešení pohybovalo plechovkou s barvou pomocí čtyř lanek vedoucích ke čtyřem motorkům umístěným v rozích pracovní plochy. Plechovka se však třásla a oba studenti se rozhodli omezit počet motorků na dva. Umístili je v levém a pravém horním rohu pracovní plochy, přičemž pohyb os motorků je možné odvodit ze žádané trajektorie plechovky s barvou pomocí Pythagorovy věty.

Barva je nanášena z plechovky pomocí elektromagnetu, který stiskne trysku shora podobně, jako kdyby sprejoval člověk. Podle délky stisku a trajektorie pohybu plechovky je možné kreslit tečky, čárky i složitější křivky, přístroj ovšem koná složitější pohyby. Vyrovná se tak se setrvačností a kreslené čáry tak získají jednoznačný směr. Ukázku práce robotu najdete v ukázkovém videu (pro zobrazení je nutný přehrávač QuickTime - 15 MB)


Oba počítačoví odborníci a zároveň umělci vytvářejí kresby ve vektorovém kreslícím programu Adobe Illustrator a převádějí je na pohyby plechovky pomocí vlastního programu.


Domácí stránka projektu: http://www.hektor.ch


Popis v PDF: http://people.ee.ethz.ch/~ufranke/hektor/Hektor.pdf 


Další video: http://people.ee.ethz.ch/~ufranke/hektor/Hektor.mov (5 MB)


 


Komentáře

tvor myslenky !!!!!

tvor myslenky !!!!!

LIDKSÁ RUKA..

LIDSKOU RUKU SI TEDA CENIM VIC !!! JINAC PROTI TOMU NIC NEMAM - DOBREY STOJ ;)

PEACE

trajektorie kresleni

v dokumentaci mají ukázanou i trajektorii spreje
když zrovna nemaluje a přejíždí z místa na místo.
docela mě fascinuje, že nespojují dva body mezi
kterými se nekreslí jenom pomocí úsečky, ale pomoci
trajektorie tvořící s malovanými čárami hladkou
křivku.

mam pocit že tyhle typove

mam pocit že tyhle typove maj neco spolecnyho i stema autama na dalkový ovladani co malovali na zem . stary . pamatuju ze to onehda prolitlo siti

...

pekna srandicka.. graffka to ale nejsou.. :))

Vostry

Video!?Super!

2 Most

Hele v Demolition Man je to možná poprvý vidět, ale tam to funguje uplně jinak. Co si pamatuju, tak se zvedl poklůpek na anglickym trávníku, vyjela tryska a ta nastříká nápis přes jméno nějaké firmy či názvu úřadu. A vypadá to dost nereálně, kdežto tohle je fakt cool srandička. Cenim to video z pokusu, je to fakt celkem přesná stopa, otázkou zůstává, zda jde měniti to stlačení trysky a jak se to programuje v rámci instrukcí.

četl sem vo tom v

četl sem vo tom v prázdninovym brain damage .psali tam něco ve smyslu že první kdo to promák bylo ve filmu demolition man ze štal1

wostrej masakr:)))

wostrej masakr:)))

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování