20GB v ZENu

px

Firma Creative opět řádně zatápí konkurenci s novým harddiskovým přehrávačem ZeN. Nejen rozměry, ale i kvalitou provedení, funkcemi a cenou je zřejmě v této kategorii Mp3 Playerů na pomyslném momentálním vrcholu společně s Creative Jukeboxem 3.

Creative ZeN

Zkusím se podívat na tento přehrávač trochu podrobněji. Co každého nadchne hned při prvním pohledu je opravdu kompaktní a velmi propracovaný design, tlačítka jsou přehledně a pohodlně včleněná do krytu z eloxovaného hliníku. Celý přehrávač váží s integrovaným Li-iontovým akumulátorem, (který vydrží až 14hodin!) pouhých 286 gramů. Rozměry ZeNu opravdu nadchnou i notorické zastánce MiniDiscu, šířka 75,9 x výška 112,6 x hloubka 24,5 mm. Samozřejmostí je vyrovnávací paměť DRAM 16Mb, která udrží hrát bez skákání (třeba u sportu) 7 minut.

Creative ZeN
Creative ZeN
Creative ZeN

ZeN se prodává s 20GB diskem. To znamená, že si s sebou můžete pohodlně nosit 667 hodin (cca. 28 dní nonstop) muziky ve formátu WMA, při datovém toku 64 kb/s, nebo 333 hodin (cca.14 dní nonstop) ve formátu MP3, při datovém toku 128kb/s. Prázdniny či dovolená s 20ti tisíckrát ohranými kazetami zůstane navždy historií.

Veškeré operace zobrazuje modře podsvícený LCD displej s rozlišením 132 x 64 pixelů. Součástí dodávky je CD se softwarem na ripování CD, popisování MP3 či WMA, a diskový manager. Menu přehrávače je přehledné a velmi jednoduché, ve vyhledávání v ohromném množství tracků pomáhá i fulltext search - podle skupin rozdělení na interpreta, žánr, album. Firmware umí ukládat uživateli playlisty. Přednastavení čtyřpásmového uživatelského equalizéru má vkomponovanou inteligentní správu hlasitosti a prostorové efekty EAX, bonusem navíc je i Time Scaling = zpomalené / zrychlené přehrávání tracků - až 1,5krát rychlejší nebo 0,5krát pomalejší. Vše se dá jednoduše upgradovat, včetně přehrávání nových kompresních digitálních formátů. Mimo to je možné používat ZeN jako přenosný datový HDD např. na dokumenty či fotografie.

Creative ZeN

Spojení s PC řeší Creative šalamounsky, vyrábí dvě verze přehrávače - jedna je s podporou USB 1.1 + novější USB 2.0, která umožňuje opravdu bleskový přenos dat. Nevýhodou /zřejmě pouze přechodnou/ je zatím ne tak rozšířený nový druh rozhraní USB 2.0. Druhá verze je s USB 1.1 + FireWire IEEE1394 - ten je na tom s rychlostí podobně jako USB 2.0, ale je opravdu více rozšířený hlavně díky domácímu videu - MiniDV, přes který se stahuje digitální video z kamer do PC.

Zvukový výstup je u Zenu pouze na 1x minijack 3,5mm. Přímé nahrávání do mp3 jako jeho kolega Creative Jukebox 3 bohužel nemá. ZeN ale zvukově vůbec "nekulhá" - odstup signálu od šumu až 98dB, přeslech mezi kanály až 75dB, frekvenční rozsah 20Hz - 20kHz a výstupní harmonické zkreslení má <0,1%.

Závěrem bych rád upozornil na možnost dobíjení akumulátoru ZeNu nejen 5 voltovým adaptérem, ale i přes USB. ZeN lze doporučit opravdu široké veřejnosti, za cenu na českém trhu cca. 12 500,-Kč včetně DPH dostanete příjemně malý a přenosný strojek na hudbu i přenosný datový disk zároveň, možnost upgradu firmware je opravdové plus, 2 druhy rozhraní myslím taky potěší. Za tuto cenu se myslím taková digitální hračka rozhodně vyplatí. Pro náročnějšího audiofila bez nároků na velikost přehrávače bych přesto doporučoval kouknout se na Jukebox3, minimálně přímé nahrávání do mp3 určitě potěší, a cenově vychází velmi podobně.

Komentáře

Kick to shit prag

tohle si můžou dovolit jen zazobaný rozmazlený prahčůráci a tlustej namachrovanej phat kterej sere za pražský kanalizace basťoch

Jo taky u Creative jsou zlodeji!

404 euro je asi 12928,-Kc takze ten creative ishop je drazsí nez treba www.mp3store.cz

sorry, 404 Euro ;)

omlouvam se za preklep.

J eto bozi a myslel sem ze i

J eto bozi a myslel sem ze i drazsí!

Nemyslim Lou!

A myslim, že to je dokonce menší než bejvavalo za walkmanů .))

nemyslim

nemyslim

:)))

hezky..ale krava je to docela velka, nemyslite?

díky za typ

nestíhám sledovat trh a koukám, že tohle je pěkně vypečená hračka.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování