Graffiti dostává na Žižkově legálně svůj prostor

px

Pravděpodobně od května nabídne radnice Prahy 3 sprejerům plochy pro legální graffiti. Osm betonových stěn by v budoucnu na Žižkově mohly rozzářit výtvory autorů graffiti. Zlegalizováním ploch by se tak vedle estetického přínosu mohly snížit také náklady na čištění a opravy fasád domů, které stojí radnici ročně přes čtyři miliony korun.

Vytipovaná místa jsou podle místostarosty Matěje Stropnického výsledkem dlouhodobé diskuze a hledání přístupu k autorům graffiti. Inspiroval se prý nejen v Praze, ale také v zahraničí. "Ve vymezení prostoru pro spontánní a profesionální legální graffiti je cesta směrem od represe ke spolupráci. Jedná se o obohacení veřejného prostoru. Tímto krokem radnice umožní mladým umělcům se bez postihu projevovat. Bude zcela na nich, co vytvoří, nebudeme je ani limitovat či jim zadávat témata, ale ani jim nebudeme hradit barvy," říká Stropnický.

Novou podobu by mohly získat například čtyři zdi v Prokopově ulici. Mezi vytipovaná místa patří i dvě zdi v parku na Parukářce či dvě místa, která jsou v majetku Hlavního města Praha (HMP) - most vedoucí od paneláku v Lupáčově ulici a zeď v Jeronýmově ulici. Vytipované plochy by měly být označeny tabulí s nápisem LEGÁL.

Projekt bude připraven ve třech etapách. V první by se měla graffiti objevit na městských zdech, v další etapě pak na objektech patřících i jiným vlastníkům než třetí městské části, například Českým drahám.

"Pokud se to osvědčí, budu uvažovat i o tom, zda by se tento způsob výzdoby nemohl objevit například na zdech paneláků, například v rámci zateplování. Na to vyhlásíme soutěž. Pro některé plochy oslovíme konkrétní tvůrce, ve většině případů bude prostor pro spontánní tvorbu," plánuje Stropnický.

Podobnou zkušenost mají také v Praze 10. Tady vytipovali a poskytli plochy již v roce 2009. Do podobného projektu se zapojila i Praha 4, kde sprejerům nabídli od roku 2011 pět ploch, na kterých mohou tvořit, aniž by jim za to hrozil postih.

Praha 3 LEGÁL


Vytipované lokace:
* parcela 4224/16 . zeď v parku
* parcela 4211/2 . zeď stavby u parcely č. 4224/16
* parcela 982/1 . Prokopova ulice (zeď podél silnice, strana k parku Parukářka, dolní část mezi mostem a křižovatkou Rokycanova a Prokopova)
* parcela 979/1 . Prokopova ulice (zeď podél silnice,strana k Lupáčově ulici, dolní část mezi mostem a křižovatkou Rokycanova a Prokopova)
* parcela 1747/1 . Prokopova ulice (zeď podél silnice,strana k Lupáčově ulici, horní část mezi mostem a světelnou křižovatkou u hotelu Olšanka)
* parcela 1748/2 . Prokopova ulice (zeď podél silnice, strana k parku Parukářka, horní část mezi mostem a světelnou křižovatkou u hotelu Olšanka, v majetku HMP)
* parcela 1746/1 . most vedoucí od paneláku Lupáčovka na vrch Parukářka, v majetku HMP
* parcela 528 . zeď v Jeronýmově ulici pod Vítkovem, v majetku HMP

Komentáře

Je to legal v roce 2016

Je to legal v roce 2016

tohle se psalo uz davno...ale

tohle se psalo uz davno...ale nikde o napisu "legal" neni ani stopy....tak jak ??...

"uždávno" znamená cca měsíc))

"uždávno" znamená cca měsíc))

doplneno usneseni z 11.3.2013

doplneno usneseni z 11.3.2013 . tohle jsou pouze vytipovane lokace a nemyslim ze budou vsechny potvrzeny . pockat na LEGAL

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

Akce

GRAFFITI ROCK JAM #13

2.5.2020 (11:00)
legální stěna PBS, Třebíč

13. Graffiti Rock Jam na legální stěně PBS v Třebíči.
Zajištěn pitný režim i občerstvení, stejně jako mobilní Pantograff art store stánek s prodejem barev, latexů atd.
Afterparty klub B, Rap, DJs…

začátek: 11.00
vstup: zdarma
info: www.facebook.com/events/469390010444166