Městská policie bojuje proti sprejerům

px

Útvar prevence Městské policie hlavního města Prahy se věnuje problematice graffiti jako jednomu ze závažných sociálně patologických jevů. pro žáky základních škol je určeno hned několik programů, další aktivitou je projekt "Účinně proti graffiti".

V metodické přípravě "Kriminalita páchaná dětmi a mladistvými", který slouží žákům sedmých tříd, je závažnost problému zmiňována v souvislosti s vandalismem. Ve většině případů totiž tato činnost naplňuje skutkovou podstatu trestného činu poškozování cizí věci. V metodice pro deváté třídy "Základy právního vědomí" je pak zmiňován trestný čin poškozování cizí věci daleko obšírněji.

Městkou policií byl navíc zpracován projekt "Účinně proti graffiti", který upozorňuje na vandalismus jako závažný problém současné společnosti a navrhuje řešení. Vždyť rozbíjení skleněných výplní autobusových zastávek, ničení sloupů veřejného osvětlení nebo poškozování cizí věci formou sprejerství je na denním pořádku. U tohoto typu trstné činnosti je velmi obtížné usvědčit pachatele. Samotná nezákonná činnost proběhne velmi rychle a pachatel uniká. Podle statistik je u trestného činu poškozování cizí věci podle § 257 trestního zákoníku objasněnost přibližně 13 %.

Škody z tohoto druhu trestné činnosti jsou ohromné a náklady na jejich odstraňování platí mnohdy daňoví poplatníci z rozpočtu obcí.

Zatím byla zakoupena speciální optika pro noční vidění, jejímž využíváním chce městská policie zlepšit situaci, kdy je sprejer chycen přímo při činu. Strážník vybavený optickým přístrojem bude monitorovat riziková místa a pohyb podezřelých osob. Při zjištění přestupku, trestného činu a nebo podezření na něj, bude postupovat v souladu se zákonem. Informaci potom předá posádce zásahového vozidla linky 156, která provede odstranění graffiti.

Pokud se podaří odstranit graffiti během několika hodin, má to na pachatele silný psychologický vliv - jeho "práce" nemá najedou žádný efekt. Pachatel se nemůže pochlubit, navíc ztratil zbytečně čas a peníze za zakoupené barvy. Zkušenosti ze zahraničí hovoří, že trestnost sprejerů na místech, kde jsou graffiti urychleně odstraňovány, činí pouze 5%!

Petr Solil
Zdroj: Listy hlavního města Prahy

Komentáře

Seru na skurveny cajty

Seru na skurveny cajty proste me graffity bavi seru na lidi kterejm se to nelibi graffity je nase kultura je mi to jedno ze znicim vlak nebo neci dum

evidentně je vymaštěnej a bez mozku někdo jinej

obrázek si lze udělat po přečtení jejich příspěvků

co tam píšeš ty

co tam píšeš ty čuráčku že writeři buři do skla a že někoho rozkopeš abych ti nerozkopal tlamu ja ty kurvo vzpamatuj se ty nácku vědět kde bydlíš tak ti polamu ruce ty skurwysine to záleži jenom na writerách jestli tě budou brát nebo ne!!! a jediná buzna si tady ty ten co píše takové howna!! tak příště nebreč a upaluj ZMRDE

samopaly na kluka co nici

samopaly na kluka co nici wlaky?!?!?!trochu moc ne?!?!?!

Most dee...Bhután???

Most dee...Bhután???

co to ma bejt??

bOZE TO ste tak vymasteny ze musite vsechno obslehnout?? Dokonce i tak de.bi.lni text jako tadyto! boze dyt sou to sracky! muzes mi povedet vo co nas to jako melo vobohatit>? cela tahle stranka je jedna z nejhorsich stranek v porovnani s jakoukoli amaterskou strankou podobny tematiky, hm mozna ty news, ale jinak do.pr.dele s vama kdyz nemate co rict ok?

CHLUOPATY???

co mate proti grafity smejdi??? stejne umite hovno a jenom buzerujete skejtaky a nekoho kdo vypada "jinak" nes se vam libi... CHCIPNETE

Fízlum: nemate mozky vy

Fízlum: nemate mozky vy čuraci.......nikdy nikoho nechytite! Rulez

shek .....berlin....,?

shek .....berlin....,?

FUCK POLICE, SECURITY TRAIN

FUCK POLICE, SECURITY TRAIN AND OTHERS BULL SHIT

...

hehe... nocni videni.. jako sova...

Sou to toiové ti floidi.

Sou to toiové ti floidi.

Stejne to nepomuze,chce to rychli ruce

Sou to jenom keci na vystRAseni!!!!!Kameri tu sou a stejne hofno zmuzou.Je to pokus jag naverbovat lidi aby vic checkovali.Ja na to: FUCK OFF

Je to dobrý vuci vandalum,ale k umelcum je to prasarna!!!

Je to dobrý vuci vandalum,ale k umelcum je to prasarna!!!Peace
MC CiD

to jenom dobře vy buzny s

to jenom dobře vy buzny s barvama,kdybyste malovali něco solidního na legále tak vás beru,ale na to většina z vás asi nemá tak rejete na skla v metru a děláte jiný píčoviny. Jednou takovýhleho buzeranta uvidím tak ho rozkopu.(sorry všem co malujou hustě a legál)
Tchib from michle

stejne jim utecou!!! :D

stejne jim utecou!!! :D

FUCK OFF POLICE!!!

FUCK OFF POLICE!!!

VYKURTE NAM PTAKA BUZICI!

VYKURTE NAM PTAKA BUZICI!

VYKUŘTE SI PRDELE FÍZLOVÉ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

BLÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉ

....

činnost probehne velmi rychle a pachatel unika:)))

newspeak

Ten Petr Solil, co to psal by si mohl akorát tak podat ruku se sinxingem, když si sibuje ve frázích typu "grafitti je závažný patologický společenský jev" nebo "základy právního vědomí", což si člověk může vyložit všeliakými způsoby.
A ještě vyhrožují kamerovým systsémem na jakýkoliv nebezpečný splečenský jev.
Fuck off!

fuck

opet prohloubyli vopice

TREST SMRTI NA VAS HOLOTO

to je dobre ze nam na to stat zase vyclenil nejaky penizky, ted ja a mi americky "mestsky" partaci a.k.a poziraci koblih , na vas grafitarensky vandaly konecne uvidime...takze rikam TRESTE se vy vandalisti :)))))))

Kupte si nocni videni a

Kupte si nocni videni a lejzrovy pistole...WOLE

chlpati??fuj

koniec !! do fucka s chlpatymi...

fuck the police

fuck the police

zasraný benga,noční

zasraný benga,noční vidění?ať radši zavíraj nácky a smažky

No co vy "cesi" tu je hip

No co vy "cesi" tu je hip hopove slovensko

dnes nightvision, zitra

dnes nightvision, zitra tanky

to je dost....

...ze uz proti tem vandalum neco zacinaj delat.

?

Zmrdám...vyfotim...uteču.......a sem spokojen.

eee cias,hehe

Wanna battle?Optiku uz mame davno koupenou,staci jenom dobre mirit do hnízd!

To nám je ale

To nám je ale demence...každopádně jako battle s nima to nezní špatně :o)

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování