Umělci už začali využívat plochy pro legální graffiti v Praze 3

px

První plochy vyhrazené žižkovskou radnicí pro legální graffiti začaly sloužit svým účelům. Šedivé betonové náspy po obou stranách Prokopovy ulice v druhé polovině června rozzářila barevná díla. Žižkovská radnice vytipovala pro legální graffiti tvorbu celkem sedm míst na území městské části. Tři plochy v Prokopově ulici a dvě v parku Parukářka jsou už k dispozici pouličním umělcům, dvě v Prokopově a Jeronýmově ulici ještě čekají na všechna potřebná povolení.

"Na rozdíl od zdí domů, v nichž bydlíte, a na něž sprejer stihne z obavy před postihem leda rychle načmárat svůj podpis, legální plochy mají tu výhodu, že sprejer má dost času vytvořit něco zajímavějšího. V Prokopově ulici již máme první výsledky, posuďte sami," uvedl místostarosta Matěj Stropnický.

Všechny plochy určené pro volnou tvorbu jsou viditelně označeny tabulí s nápisem LEGÁL.

Praha 3 - LEGÁL

Vedle estetického přínosu by podle představitelů radnice zlegalizováním vybraných ploch mělo dojít také ke snížení nákladů na čištění a opravy posprejovaných fasád domů, které stojí radnici ročně čtyři miliony korun. Třetí městská část ale v této věci myslí také na soukromé majitele domů postižených sprejovými čmáranicemi. Ti mohou žádat o bezúročnou půjčku nebo dar z fondu obnovy a rozvoje na jejich odstranění.