Ztohoven - Občan K.

px

Ve středu 8. listopadu měl v pražském Bio Oko premiéru film skupiny Ztohoven: Občan K. Více naleznete níže, na stránkách Ztohoven pak přehled dalších promítání. Rozhovor s režisérem a producentem Michalem Romeo Dvořákem je zde.

OBČAN K.

Rok: 2012 (premiéra 8. 11. 2012)
Žánr: dokument / přístupný od 15 let
Délka: 72 minut
Formát: DCP, DVD / 1,85 : 1 / Dolby Digital

Režie: Michal Romeo Dvořák
Námět: Ztohoven
Kamera: Martin Klimpar
Hudba: Roland "Mad Skill" Moor
Střih: Otakar Šenovský
Producenti: Michal Romeo Dvořák, Hana Třeštíková
Dramaturg: Kateřina Krobová
Manažerka vývoje ČT: Alena Müllerová
Manažer realizace ČT: Petr Morávek
Hrají: Ztohoven, Ztohoven, Ztohoven, Ztohoven, Ztohoven, Ztohoven, Ztohoven, Ztohoven, Ztohoven, Ztohoven, Ztohoven, Ztohoven, …

ZTOHOVEN o OBČANU K.

Občan K. se zrodil z bezprostředního a konkrétního pocitu neustálého a postupujícího omezování našeho (práva na) soukromí. Nejde nám pouze o naše osoby, ale o celou společnost, člověčenství a jeho budoucnost. Naše osoby včetně těla a mysli jsou v projektu Občan K. zapojené jakožto zúčastněná média v procesu zkoumání problematiky identity a vlastní identifikace ve společenském systému. Jsem ještě vůbec pro někoho zajímavý jen jako Já, jako člověk se svými emocemi a pocity nebo jsem se stal už JEN číslem, kódem, ovladatelnou a kontrolovatelnou jednotkou, uživatelem, plátcem, zákazníkem, voličem, spotřebitelem? A co se stane, když se za tím přiděleným číslem, kódem, spotřebitelem skryje někdo jiný než já? Všimne si toho vůbec někdo?

V dnešní obecně se zrychlující době specifické důmyslnými IT technologiemi, které mohou sloužit různým těžko průhledným zájmům pociťujeme strach z toho, kam až muže sledování nás samotných skrze tyto technologie vést, kam až se každý z nás nechá pod heslem "pro bezpečí nás všech" vtáhnout. Dokud z něčeho máme strach, zbývá ještě čas si klást otázky po tom, co se děje, co by se mohlo stát a na základě toho zvážit, jakou cestou se vydat. Máme ale pocit, že se (ať už jakkoliv vzdělaný) jednotlivec může čím dál tím méně vyznat v tom, kdo a jak o něm sbírá informace, kdo sleduje jeho chování, pohyb, zájmy, příjmy, společenské vazby a kdo ví co ještě jiného. To jsme tak nepoučitelní? Orwell, zkušenosti z 2. světové války, kauza Wikileaks nám stále nestačily? Nevíme kdo hlídá hlídače IT systémů a hlídače hlídačů, víme ale, že je nám stále vnucován pocit toho, že vše se děje pro naše dobro, pro naše bezpečí a hladké plynutí celku, že vše je dokonale bezpečné a nezneužitelné.

Je to ale skutečně tak?

Máme pocit, že jednotlivé kroky, které vedou k omezování soukromí (sčítání lidí, nové a nové registrace, povinné sdělování na sebe čím dál více intimních informací) se do našich životů vkrádají pomalu, často nenápadně, co je ale nejdůležitější, nenávratně. Netvrdíme že se tak děje pod taktovkou někoho nebo že je to proces učelový. Vnímáme ale, že tlak na soukromí každého Občana je enormní a pro společnost jako celek zhoubný. Chápeme, že díky registrům asi rychleji dopadneme zloděje aut, vystopujeme původ viru či nemoci. Obhájí ale ojedinělý únos a rychlejší vystopování malé unesené holčičky v blízké budoucnosti existenci třeba povinného čipu v ruce každého z nás? A nestane se ten únos právě jen proto, aby druhý den všichni vymyškovaně stály ve frontě na svůj nový čip pro falešný pocit vlastního posíleného bezpečí? Opravdu je toto všechno nutné?

Shromažďované informace o nás samých mohou být lehce zneužitelné. Nejvážnějším zneužitím je jejich únik. (viz. kauza Wikileaks, odposlouchávání předsedy Ústavního soudu ČR, krádeže informací o majitelích kreditních karet, atd.) Únik u takovéhoto typu informací je únikem nevratným, jednou uniklé informace už nelze zastavit, šíří se dál a únik je tím definitivní. To je na celém problému to nejvíce znepokojivé. Kdo vlastně všechno má informace o nás samých?

Proto jsme my, členové skupiny ZTOHOVEN vzali zodpovědnost za naši budoucnost do svých rukou a vydali se tam, kam se málokdo odváží. Čelili jsme systému a hlouposti nás samých tváří v tvář a tam kde jiní mění svou identitu za účelem zisku nebo vlastního profitu jsme pro vás hledali odpověď na to, co jsme sami jen tušili.

Vytvořili jsme dílo Občan K. složené z řady indicií, dílo, jehož jednou indícií je i tento film. Dílo, jehož součástí jsi i ty a tvá, naše společná zodpovědnost za sebe samé, za naši budoucnost.

Občan K. - ZTOHOVEN
Občan K. - ZTOHOVEN - morf

Občan K.


Občan K. - Trailer


Občan K. - TV spot

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování