ŠTĚPÁNSKÁ STREET ART

px

V Galerii 35 sídlící v prostorách Francouzského institutu v Praze probíhá již třetím týdnem výstava 'Štěpánská Street Art'. Tuto sobotu (14.11.) máte možnost navštívit od 18:00 komentovanou prohlídku výstavy. Výstava trvá do 18.12. Nyní již ochutnejte něco z vernisáže.

Street art je aktuální projev pouliční kreativity, která spontánně využívá prostoru města a vyvolává tak interakce s jeho obyvateli. Plakát, nálepka, šablona, malba, mozaika, instalace… žádný výtvarný prostředek mu není cizí. V případě výstavního projektu Štěpánská Street Art se princip street artu obrátil – z ulice se jeho autoři přesunuli do prostor Francouzského institutu v Praze, kde budou od 17.10.2009 společně tvořit.

V rámci výstavy se setkávají legendy českého a francouzského graffiti a street artu, které budou pracovat s daným prostorem, dostanou jedinečnou možnost spolupráce a vzájemné konfrontace. Mezi nimi Speedy Graphito, neopominutelný živoucí odkaz k historii graffiti, pouliční 'portrétistka' YZ a C215, tvůrce jemných pouličních šablon. Čechy zastupuje důvtipný a všudypřítomný Epos, Pasta Oner, který se pohybuje na hraně street a pop artu, Julie 164, autor překvapivých instalací a Mind, který důmyslně pracuje zejména s městským mobiliářem.

Výstava je stejně jako street art svým charakterem nadnárodní, jeho podstatou je moment setkání a konfrontace generačních a tvůrčích přístupů. Volně navazuje na výstavu a workshop Les Pragois, která se uskutečnila od června do září 2009 v Českém centru v Paříži ve spolupráci s o.s. BonArt.

EPOS – URBAN SHOOT PAINTING

Aneb action painting na billboardech. Tříminutové video a fotodokumentace projektu, který realizoval v průběhu roku 2009. V nestřežený okamžik na správném místě – to je Eposova kreativní strategie. Pracuje s městem, důvtipně využívá jeho možností, které 'obyčejným smrtelníkům' zůstávají skryty (viz například Fukaria monuments, nebo Olgoj chorchoj). Umělec, jehož tvorbu doprovází moment překvapení a důmyslné nabourání každodennosti.
www.epos257.cz

JULIE 164 – HEARS

Trojrozměrný objekt umístěný ve dvoře IFP. Autor, který experimentuje s prostorem a s písmem za užití netradičních materiálů. Vznikají složité instalace, které většinou skrývají ač 'bezvýznamný', přesto obsah – slovo či jméno, které divák jen stěží odhalí.

MIND – WHAT A MIND?

Dvěma prostory doslova proudící instalace, která zasahuje jak do Galerie 35, tak do knihkupectví v přízemí IFP. Autor jemných nástrah, které nás nenápadně obklopují a manipulátor s městským mobiliářem tentokráte 'vězněm' kulturní instituce.

PASTA – TUBE

Autor, který se škatulce 'street art' v poslední době spíše vymyká a přesto do ní neodmyslitelně patří. Jeho okřídlenou pastu zná snad každý Pražan, v současnosti však dosáhla víceméně pop-artového charakteru a dráždí svým vzrostlým reklamním vzhledem. Zakladatel časopisu Cliquemag, kreativní grafik a známý 'pouliční' umělec.
www.pastaoner.cz
www.cliquemag.cz

Tři francouzští umělci vytvoří v prostorách Galerie 35 společnou fresku, originální dílo, které spojí jejich tři styly, jejich tři umělecké identity.

SPEEDY GRAPHITO

Umělec Speedy Graphito je jakýmsi volným elektronem a současně neopomenutelným elementárním prvkem dějin graffiti ve Francii, který během nedávné tvůrčí performance v prestižním pařížském Muzeu Beaubourg (Centre Pompidou) vytvořil obří fresku. Narodil se v roce 1961 a v osmdesátých letech minulého století se připojil k uměleckému směru Figuration libre a francouzskému street artu. V prostorách Francouzského institutu v Praze představí svá graffiti vytvořená malířskými barvami či obecněji řečeno malířským štětcem, která znázorňují jeho fascinaci nadvládou reklamy nad našimi městy. 'V době globalizace zaplavují všechny velké megapole stejné reklamní ikony. Obchodní značky se staly orientačními značkami našich potulek městem. Jejich šíření přetváří svět', prohlašuje. Je možné charakterizovat město prostřednictvím vyobrazení jeho spotřeby?
http://speedygraphito.free.fr

YZ - OPEN YOUR EYES

YZ je jednou z mála žen, kterým se podařilo prosadit svůj mocný styl v převážně mužském prostředí. Její umělecký svět se nachází někde mezi street artem, videem a hudbou. Ve svých městských dílech velmi často mísí právě tyto tři disciplíny. Ukázkovým příkladem jsou její portréty jazzových zpěváků, které ožívají na zdech a umožňují tak vytvoření video záznamu. Ve Francouzském institutu v Praze představí svůj ústřední projekt 'OPEN YOUR EYES': jedná se o záhadný obličej, který velmi hojně zobrazovala ve velkých městech po celém světě. Síť či záplava těchto obličejů je symbolem toho, jak mohou drobné boje vést k obrovským změnám. Přenesení tohoto projektu na plátno mu pak propůjčuje další roviny vnímání, možnosti skloňování. Autorka současně představí nové variace vytvořené z černých obličejů na bílém akrylovém povrchu; nové maskulinní výrazy neurčité barvy. Mají tyto postavy černou či bílou kůži?
www.openyoureyesproject.com
www.myspace.com/yzone

C215

C215 je mistrem malířské palety, který kráčí ve stopách velikána Banksyho. Poměrně dosti cestuje a má ve zvyku zanechávat své umělecké stopy všude tam, kde se mu k tomu naskytne příležitost, přičemž své umělecké kreace přizpůsobuje místům, která využívá a záměrům, které sledují. Maluje především bezdomovce, zestárlé a unavené tváře, děti … je to pro něj způsob, jak vdechnout městu život.
www.myspace.com/c215


ŠTĚPÁNSKÁ STREET ART

22.10.–18.12.2009
Galerie 35
, Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1

Vystavující:
FR: C215, SPEEDY GRAPHITO, YZ
CZ: EPOS, JULIE 164, MIND, PASTA

Akce v rámci Štěpánská Street Art:
17.–20.10.2009 . Společný workshop tvůrců ve Francouzskem institutu v Praze, Štěpánská 35, Praha 1. Návštěvníci mají možnost sledovat umělce během tvorby.
21.10.2009 | 18:00 . vernisáž
22.10. a 14.11.2009 | 18:00 . Komentované prohlídky výstavou

Štěpánská Street Art
Štěpánská Street Art
ŠTĚPÁNSKÁ STREET ART - Galerie 35, Praha | foto © Zerwox

 • StepanskaSTREETart_01
  StepanskaSTREETart_01
 • StepanskaSTREETart_02
  StepanskaSTREETart_02
 • StepanskaSTREETart_03
  StepanskaSTREETart_03
 • StepanskaSTREETart_04
  StepanskaSTREETart_04
 • StepanskaSTREETart_05
  StepanskaSTREETart_05
 • StepanskaSTREETart_06
  StepanskaSTREETart_06
 • StepanskaSTREETart_07
  StepanskaSTREETart_07
 • StepanskaSTREETart_08
  StepanskaSTREETart_08
 • StepanskaSTREETart_09
  StepanskaSTREETart_09
 • StepanskaSTREETart_10
  StepanskaSTREETart_10
 • StepanskaSTREETart_11
  StepanskaSTREETart_11
 • StepanskaSTREETart_12
  StepanskaSTREETart_12
 • StepanskaSTREETart_13
  StepanskaSTREETart_13
 • StepanskaSTREETart_17
  StepanskaSTREETart_17
 • StepanskaSTREETart_18
  StepanskaSTREETart_18
 • StepanskaSTREETart_20
  StepanskaSTREETart_20
 • StepanskaSTREETart_21
  StepanskaSTREETart_21
 • StepanskaSTREETart_22
  StepanskaSTREETart_22
 • StepanskaSTREETart_23
  StepanskaSTREETart_23
 • StepanskaSTREETart_24
  StepanskaSTREETart_24
 • StepanskaSTREETart_25
  StepanskaSTREETart_25
 • StepanskaSTREETart_26
  StepanskaSTREETart_26
 • StepanskaSTREETart_27
  StepanskaSTREETart_27
 • StepanskaSTREETart_28
  StepanskaSTREETart_28

Komentáře

.

pekny, diky

Tak proc jsi to nenafotil a

Tak proc jsi to nenafotil a neposlal report ty?

podle me report nahovno

podle me report nahovno ..byl jsem tam a fotil bych jiny veci ..

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování