Václav Hollar a Evropa Mezi Životem a Zmarem

O Vánocích jsem chtěl kromě vánoční atmosféry na Staromáku a všudy přítomného kšeftaření, ať již s tradičním českým nebo netradičním čínským zbožím trhovců nasát poněkud poklidnější atmosféru. Kromě Czech Press Photo mě oslovil Hollar svojí všestraností. Doporučuji pro lidi co mají rádi pidi obrázky a různé prťavé věci. Hollar dokázal kreslit nejen zvířata, lidi, ale i panoramatické scenérie a různé mapy. Byl tedy dost všestranný. Osobně moc nechápu, jak mohl vměstnat 'obraz' tehdejší Prahy apod. výjevů na formát velikosti školního notýsku A5 nebo jen o trošku menší či větší. Některé obrázky mi připomínaly formátem a skládáním, že byly snad nakresleny na svitek nebo tehdejší toaletní papír. Protože jsou napřílad několikrát skládané. Ale Hollar vlastně tak pomáhal šetřit papír a lesy, takže to bylo i ekologické Vidíte, vezměme si z něho příklad o ;). Ono je fakt ale, že v tehdejší době spousta lesů padlo za oběť zbrojení, neboť se používaly jako surovina pro výrobu zbraní a součástek pro 30ti letou válku.

Václav Hollar a Evropa Mezi Životem a Zmarem
12.10.2007–13.1.2008
Palác Kinských
, Staroměstské náměstí 12, Praha 1 (www.ngprague.cz/6/detail/palac-kinskych)

Autorka a kurátorka výstavy: Alena Volrábová
Odborná spolupráce: Michaela Brixová, Lubomír Konečný, Martin Kovář, Olga Kotková, Anja Ševčík, Vít Vlnas, Anthony Griffiths, Michael Bath, Simon Turner

Václav Hollar se narodil v roce 1607 v Praze, odkud ve svých dvaceti letech odešel do Německa, kde se roku 1636 setkal se svým budoucím mecenášem hrabětem Thomasem Howardem z Arundelu. S ním odcestoval do Anglie, kde pak žil, kromě let 1644–1652 strávených v Antverpách, až do své smrti v roce 1677. Během svého dlouhého působení vytvořil obdivuhodně rozsáhlé dílo čítající mnoho kreseb, kterých dnes známe přibližně 500, a asi 2700 grafických listů, zpravidla provedených technikou leptu – patří tedy k nejplodnějším umělcům své doby. Proslul krajinářskou a vedutistickou tvorbou, kostýmními náměty nebo cykly s drobnými přírodovědnými motivy. Vytvořil řadu portrétů mnohých významných osobností, zachytil důležité společenské události a další. Popularitu získal Hollar zejména v Anglii, kde nalezl druhý domov, zvláště pro své pohledy na Londýn. Nezapomněl ale na místa, odkud pocházel a nejen, že se po celý život často podepisoval Wenceslaus Hollar Bohemus, ale vytvořil i několik vedut Prahy včetně širokých panorámat ze svahu Petřína. Velmi zajímavé je také jeho pozdní období, kdy se věnoval tvorbě působivých krajin a knižním ilustracím.

Václav Hollar - Palác Kinských (23.12.2008ú | foto © RoKo


92179b
1

88234b
2

109081b
3

78343b
4

117201b
5

160597b
6

143882b
7

97210b
8

102079b
9

Komentáře

hollar-uznavam maximalne..

hollar-uznavam maximalne..

nojo a podle Hollara se

nojo a podle Hollara se menuje hollarka...sprejerství na hollarce..ahahha

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování